Wynajem mieszkania – jak zrobiłby to prawnik?

cz. 1

klucze

Już za chwilę do szkół wyższych wrócą studenci. To dobry czas dla wszystkich osób chcących wynająć mieszkanie. Umowa najmu – jeśli nie będzie jednak dobrze przygotowana – może przysporzyć obu stronom wiele nieprzyjemnych sytuacji. Jak tego uniknąć? Oto kilka punktów, o których warto pamiętać przed przejęciem kluczy.

 

1. Kto jest kim?

Często gdy mowa o wynajmującym mieszkanie, nie do końca wiadomo, czy jest to ten, kto wynajmuje mieszkanie od kogoś czy komuś. Tymczasem kodeksowo: wynajmujący to ten, kto oddaje rzeczy (lokalu) w najem. Natomiast ten, kto korzysta z tej rzeczy (lokalu), to najemca.

2. O czym jest umowa?

Warto opisać szczegółowo przedmiot umowy, np.:

  • czy wynajmujemy całe mieszkanie czy miejsce w pokoju?
  • czy trzy osoby mają zamieszkać w jednym pokoju, czy w osobnych, nieprzechodnich pokojach?
  • co należy do wyposażenia lokalu? Jeśli np. dostaniemy lodówkę, to czy to będzie postradziecki sprzęt, czy nowoczesna, dwudrzwiowa chłodziarka z kostkarką?

3. Póki nas spór nie rozłączy…

Często dostajemy pytania o to, co zrobić, gdy ktoś chce skończyć umowę wcześniej, niż to przewidywał – np. nie odpowiada mu sąsiedztwo, przeprowadza się do innego miasta itp. W skrócie wszystko zależy od dwóch czynników: czasu obowiązywania umowy oraz osoby, która chce go skrócić (wynajmujący czy najemca).

3.1. Gdy umowa jest na czas oznaczony
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są wtedy następujące:
  • gdy płacimy czynsz w odstępach dłuższych niż miesiąc (np. co kwartał) => najem możemy wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego. Przykładowo, jeśli nie chcemy mieszkać w danym lokalu w wakacje (od lipca), to musimy wypowiedzieć tę umowę do końca marca;
  • gdy płacimy czynsz miesięcznie =>  możemy wypowiedzieć umowę również najpóźniej na trzy miesiące naprzód (czyli w naszym przypadku – też do końca marca);
  • gdy płacimy czynsz w krótszych odstępach czasu, np. na trzy dni naprzód lub gdy najem jest dzienny, to wówczas możemy wypowiedzieć umowę odpowiednio na trzy dni naprzód lub na dzień przed jej wygaśnięciem.
3.2. Gdy umowa jest na czas nieoznaczony
Może zostać wcześniej wypowiedziana jedynie w sytuacjach przewidzianych w umowie, np.: najemca może zastrzec sobie możliwość wypowiedzenia najmu z jednomiesięcznym wypowiedzeniem.
Nie odnosi się to do sytuacji, w której to wynajmujący chce wypowiedzieć umowę (temu tematowi poświęcę kolejny wpis).

You may also like...